Misa & Lindus Weboldala.

A Partnereink Számára Fenntartott Oldal,Pár Érdekességel Kiegészítve! :)

Segítünk felfegyverezni új tabletjét!

 

 

Nagyképernyős Angry Birds, a konyhai rádiót lecserélő zenelejátszó, nagy memóriakártyákat megspóroló felhőtárhelyek, videolejátszó és nagyképes hírolvasó: segítünk programokkal felvértezni a karácsonyra kapott táblagépet.

 

Furcsa eszköz a táblagép: önmagában alig jó valamire. Míg egy új számítógépen legalább aknakeresőzni vagy flipperezni lehet, a tabletet előbb be kell lakni. Szánjon fél órát a karácsonyra kapott kütyüre, és segítünk beállítani az új szerzeményt!

 

Nem áltatjuk, az eleje unalmas lesz. A táblagép legalább annyira személyes tulajdon, mint egy jól belakott laptop, titkokkal teli levelezőfiók. Ennek megfelelően a beköltözés különböző jelszavak megadásával kezdődik, elsőként a wifiével. Akár androidos, akár iOS-es a táblagép, egészen biztosan szükség lesz a Google-fiók jelszavára. Androidos készüléken ezt elég egyszer megadni, és jön vele a Gmail-levelezés, a naptár, a címjegyzék, ha fel van rakva az app, akkor még a Google Drive dokumentumok is. A Drive mellé még nem árt egy Dropbox sem, mert annak remek PC-s kliensével könnyen lehet olyan fájlokat feltölteni, amelyekre szükség lehet a tableten.

 

 

 

 

 

 

A jelszavas füzetet vagy a Keepass fájlt még nem szabad bezárni. Kell még belőle a Facebook-jelszó, a Twitter-azonosító, a külön jelszó, amit csak a Flipboard használ, a gyártó saját szoftverboltjának kódja. Ez a rész akkor nyúlik túl negyed órán, ha néhány regisztrációt le is kell bonyolítani. Ne szégyelljenek ilyenkor odaülni a PC elé. Igaz, hogy a táblagép a jövő, a poszt-PC eszköz, de e-mailben érkezett igazolólinkeket sokkal gyorsabban lehet lekattintgatni egérrel.

 

 

Csodás appok Androidhoz.

A jelszavak beírogatása után a táblagép lényegében használatra kész. Lehet rajta appokat letölteni, vásárolni, netezni. Zenehallgatáshoz a Google saját Play Music nevű zenelejátszóját ajánljuk. Máshol ehhez felhőtárhely is jár, nekünk azonban be kell érni a memóriakártyára másolt zenék hallgatásával. A videolejátszók közt a PC-ről ismerős nevek is feltűnnek - például a béta állapotú VLC - de ezek helyett a Dice Player nevű alkalmazást ajánljuk. A szoftver tud bánni a feliratokkal, és érintésparancsokkal könnyen irányítható. És ami a legszebb: ingyenes.

 

 

 

 

 

 

A filmlejátszón megspórolt összegnek rögtön ajánlunk is helyet: a Doggcatcher nevű podcastletöltő alkalmazás ugyan 1080 forintba kerül, ellenben mindent tud. Adást ajánl, fájlokat kezel, a felhasználó kényének és kedvének megfelelően tölt le új műsorokat. PC-s programból sem tudnánk hasonló képességűt mondani. Ingyen letölthető, magyar nyelvű rádióadásokat pedig a magyar Wikipédia megfelelő szócikkének linkjei közül lehet válogatni: a sporttól a gasztronómián keresztül a könyvekig mindenről van adás. A rádióban épp szóló műsor helyett mostantól lehet azt hallgatni főzéshez vagy mosogatáshoz, amire igazán kíváncsiak vagyunk.

 

 

 

 

 

 

Sokáig csak az okostelefonokra és a 7 hüvelyknél nem nagyobb képátlójú tabletekre - és persze az iPadre - volt elérhető a Flipboard nevű remek magazinalkalmazás. A helyzet a napokban változott, már bármilyen androidos eszközre fel lehet rakni a programot. A szoftver azonnal is használatba vehető, de érdemes lapozgatás előtt egy kicsit állítgatni rajta. Sokkal jobb olvasmányokat ajánl, ha a facebookos, twitteres és Google readeres fiókunk is be van kötve bele. Onnantól olyan, mintha rendelkeznénk saját napilappal. Akinek a Flipboard nem válik be, a Google Currents és a Pulse hírolvasókkal tegyen egy próbát. Jelenleg ez a három legjobb hírolvasó program.

 

 

 

Tablet/Tábla PC vásárlási tippek.

 

 

 

Az iPad sikerének köszönhetően gombamód szaporodnak az Android rendszerrel ellátott táblagépek. Sorra állnak elő a neves gyártók mellett a kínai “hiperszuperdobdel” gyártók is olcsóbbnál olcsóbb modelljeikkel. Ebből adódóan igen nehéz választani. Ahogy a közmondás is tartja, olcsó húsnak híg a leve. Ebben az írásomban segítséget kívánok nyújtani a Tablet PC vásárlás előtt állóknak, hogy mire érdemes ügyelni.

 

 

A cikkben elsősorban Android alapú táblagépekkel foglalkozom, mivel itt kell sok részletre ügyelni. Apple termékek esetén ugyebár nincs nagyon választási lehetőség. Van egy táblagépük három változatban. Pénztárcán múlik a dolog, melyiket veszi meg az ember. Ha csak azért kell, mert drága és státuszszimbólum, akkor iPad 3 fehérben, mert az drágább.

 

 

Mire kell az eszköz?

A legfontosabb kérdés, amit érdemes vásárlás előtt tisztázni: egyáltalán szükség van e rá? A Tablet számítógépek internet böngészésre és könyvolvasásra és esetlegesen filmnézésre ideálisak. Ezen felül másra nem nagyon, köszönhetően az operációs rendszerük limitáltságának. Persze akadnak érdekes alkalmazások, amik tovább bővítik a tudástárt, de azért érdemes észben tartani, hogy egyetlen egy Tablet gép sem alkalmas jelenleg az asztali számítógép/laptop kiváltására.

 

 

A rendszer:

Az Android rendszer hátránya az, hogy a gyártók viszonylag lassan adaptálódnak az új változatokhoz, így sajna elég sok eszköz van a piacon réginek mondható operációs rendszerrel. Sajnos egy táblagép nem olyan, mint egy hagyományos PC, ahol ha nem tetszik a rendszer, akkor teszek rá mást. Ha az eszköz gyártója nem készít hozzá frissebb rendszert, akkor marad a régi, elavult, amit nem tudni meddig támogatnak még. A szoftver támogatása meg kulcsfontosságú, mivel meglepő módon Androidra is léteznek vírusok. Ez sokakban talán egy világ összedőlését eredményezi, pedig nyilvánvaló, hogy sokan használnak Androiddal ellátott eszközöket nap, mint nap, így evidens, hogy vírus is készül rá.

 

Esetlegesen előfordulhat, hogy lelkes felhasználók faragnak frissebb Android rendszert a gépre házi barkácsolással. Ezen szoftvereket érdemes kerülni, kivéve 1-2 esetet. Sajnos a házi alkotások többsége nem a hibamentességről híres. Ezeket otthon csinálják emberek pusztán kedvtelésből. Ennek megfelelően frissítem, mikor van időm hozzáállással készülnek. Nem érdemes rájuk alapozni hosszútávon.

 

Jelenleg az Android rendszer a 4.0 környékén tart. Ha a gép ennél régebbi rendszert futtat, akkor felejtős a vásárlás. A fentebb említett okok mellett azért is felejtős, ha nem 4.0-val van szerelve a gép, mert a 4.0-ás Android az első olyan Android rendszer, amit telefonok mellett táblagépekre is terveztek. A 3.0 kifejezetten táblagépekre lett tervezve, míg a 2-es széria telefonokra.

 

 

Processzor, Memória:

Na itt aztán van bőven választék. A kijelző mellett ez a két alkatrész adja meg a táblagép árát. Értelemszerűen itt a több az jobb elv érvényesül. Minél több a memória, annál jobb. Ha az eszközben nem éri el a memória méret a fél gigabájtot, vagyis kevesebb, mint 512Mb, akkor felejtős a vásárlás. Kicsit vulgárisan az ilyen eszközöket én az “Androidod futtat, de mi a f**znak” kategóriába sorolom. Ez alatt használhatatlanul lassú tud lenni a rendszer.

 

Processzor terén a Gigahertzek és Megahertzek mellett számít a magok száma és az utasításkészlet is. A két mag jelenleg még kihasználatlan extra, szóval egy maggal is lehet élni. További fontos tényező az utasításkészlet is. Az Android rendszerű táblagépek többsége ARM architektúrás processzorral rendelkezik. Érdemes legalább olyan gépet venni, ami a 7-es sorozat utasításkészletét támogatja. (ARMv7) Minél nagyobb az utasításkészlet száma az eszköznek, annál több mindent tud hardveresen megcsinálni.

 

A Megahertz meg értelemszerűen minél magasabb, annál jobb, bár 1GHz alatt nem érdemes választani, mivel egy középkategóriás okostelefonban is van legalább egy 800MHz-es processzor manapság.

 

 

Kijelző:

Kijelzőnél a méret mellett fontos a felbontás és az érintésérzékelés módja. A kijelzőméret egyedi döntés, de érdemes legalább egy 8″ méretű gépet választani, ha a pénztárca engedi, akkor 10″ méretű gépet vásárolni, mivel hosszútávú használat mellett kényelmesebb olvasni és használni.

 

Az Android eszközök nagy hátránya a minimálisan nem megszabott felbontás. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egészen pici kijelző felbontásoktól kezdve, gyakorlatilag a Full HD felbontásig minden előfordulhat. Ezért érdemes ügyelni a felbontásra. 1024×768 alatti kijelző felbontást nem igazán érdemes választani. Minél magasabb a kijelző felbontása, annál jobb a kijelző olvashatósága. A túl nagy felbontás azonban magával vonzza az akkumulátor idő csökkenését.

 

Nyomásérzékelési típusból két fajtát szoktak alkalmazni. Vagy kapacitívet, vagy rezisztívet. A kettő között az a fő különbség a működési elv mellett (amivel most nem foglalkoznék, de akit érdekel itt olvashat utána), hogy a rezisztív kijelző normális, minőségi előállítása drágább. Ebből kifolyólag a rezisztív kijelzőknél nem alkalmazzák a több pontos érintés lehetőségét, pedig technikailag lehetőség lenne rá. A multi touch hiánya nem lenne túl nagy probléma, legalábbis nekem. Sokkal zavaróbb tény az, ha a rezisztív kijelző érzékelő felülete, ha nem megfelelően van kialakítva, akkor csak érintő ceruzával használható normálisan. Valamint a rezisztív érzékelés a technológiából adódóan érzékenyebb a környezeti behatásokra.

 

A kapacitív kijelzők használatához nem kell érintőpálca, sőt, nem is lehetséges használatuk hagyományos érintőpálcával. Kizárólag csak ujjal használhatóak. Ez azt eredményezi, hogy télen a hidegben is le kell venni a kesztyűt, ha az eszközünket használni szeretnénk.

 

Sok vita van arról, hogy melyik kijelző típus is a jobb.  Személyes tapasztalatokból okulva én a kapacitív érzékelős készülékeket preferálom, mivel volt korábban több, rezisztív technológiát alkalmazó eszközöm. Az egyik nagyjából egy év után használhatatlanná vált, míg a másik bírja a mai napig, viszont kezdetektől fogva kínszenvedés használni az érintés érzékelés pontatlansága miatt.

 

 

 

Extra szolgáltatások:

Első ilyen amiről érdemes beszélni, az a beépített 3G modem, amivel SIM kártya behelyezésével élvezhetjük a mobilinternet előnyeit bárhol, előfizetési típustól függően akár aranyáron. Jelenleg a  3G szolgáltatást a magyarországi lefedettség alapján feleslegesnek tartom, mivel gyakorlatilag csak nagyobb városokban használható rendesen, elfogadható sebességgel a technológia. A legtöbb okostelefonos előfizetésben van mobilinternet is valamilyen formában, így ha az embernek ilyen előfizetése van, akkor felesleges a 3G miatt többet fizetni, mivel a legtöbb okostelefonnal megosztható a mobilinternet WLAN-on keresztül.

 

Ha nagyon kell a 3G, akkor is érdemesebb USB stick-es előfizetést kötni, mert így a stick segítségével az internetelérés hordozható. A mai legtöbb táblagép meg támogatja a 3G USB stick-ek használatát is.

 

Ennek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a sokunk által nap, mint nap használt USB port elhelyezése is bizony extrának számít. Persze minden táblagépen van egy USB aljzat, ami segítségével számítógépre és töltőre köthető, de ebbe nem tudunk egeret és billentyűzetet csatlakoztatni.

 

Táblagépek esetén extra szolgáltatásnak tekinthető a GPS vevő, mivel az elfogadható időn belüli mobilos helymeghatározáshoz ajánlott lenne egy mobilkapcsolat is. Ennek részleteibe nem nagyon mennék bele, hogy miért is van ez így, de azon gépeknél, amelyekben nincs 3G modem, a helymeghatározás, és annak pontossága jóval rosszabb lehet, mint azon modellek esetén, amelyekben van beépített 3G is.

 

Egy másik extra szolgáltatás a HDMI, ami segítségével a táblagépet tv-re és monitorra köthetjük.  Mivel a HDMI és a Full HD felbontás igencsak összekapcsolódott, ezért HDMI port csak azon gépeken van, melyek megbirkóznak a Full HD felbontással is.

 

 

 

Beszerzési hely:

Vehetünk táblagépet mobil szolgáltatótól. Ebben az esetben biztos, hogy kapunk garanciát a termékre, amit érvényesíteni is fogunk tudni, ha gond lesz vele. Viszont cserébe mobilinternet előfizetést is kötnünk kell, aminek a havidíja a kicsit drágától a végtelenül drágáig változhat. Továbbá az eszközkínálat is limitált.

 

Másik opció az, hogy veszünk egy ismert webáruházban, műszaki áruházban. Itt választék is van, és több mint valószínű, hogy ha baj van, fogjuk tudni érvényesíteni a garanciajegyünket. Itt a gépek ára elfogadható kategóriába sorolható.

 

Másik opció, hogy veszünk egy internetes kereskedelmi oldalon magánszemélytől, vagy egy táblagépekkel foglalkozó ismeretlen/kicsi webáruházban. Ezen helyeken igen kedvező árakkal találjuk magunkat szembe. Ezen személyek azért tudnak olcsón táblagépet árulni, mert külföldi oldalakról rendelik meg a terméket, nem tartanak, vagy ha tartanak is raktárkészletet, akkor az minimális. Garanciára ilyen helyen, még ha ígérnek, sem szabad számítani. Itt a vásárlást nem ajánlanám, mivel egy dombornyomott kártyával interneten mi is megtudjuk vásárolni a terméket a forgalmazótól(ami sok esetben igen könnyen kideríthető), nem kell, hogy több kézen menjen át, feleslegesen drágítva a terméket.

 

 

 

 

Összegzés:

 

Összegzésképpen annyit tudok javasolni, hogy vásárlás előtt érdemes elgondolkodni, tisztázni kell az igényeket és ennek megfelelően kell készüléket választani, mert több, mint valószínű, hogy a jövőben még nehezebb lesz választani a széles kínálatból.

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 20
Heti: 28
Havi: 44
Össz.: 67 515

Látogatottság növelés
Oldal: Tablet Tippek és Tanácsok.
Misa & Lindus Weboldala. - © 2008 - 2024 - misalindus.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »